Zo sveta VZV

7. januára 2021

Patrí budúcnosť lítium-iónovým vysokozdvižným vozíkom?

Elektrické vysokozdvižné vozíky s lítium-iónovými batériami sa stávajú čoraz populárnejšími. Pre náročné aplikácie a viaczmenné prevádzky môžu byť najlepšou voľbou. Z tohto dôvodu je už k dispozícii široký výber vysokozdvižných vozíkov Hyster® a skladových zariadení vybavených lítium-iónovými batériami.

Vysokozdvižné vozíky s rýchlym nabíjaním

Nespornou výhodou lítium-iónových batérií je rýchlosť nabíjania. V tomto prípade časové hľadisko predstavuje veľkú výhodu. Lítium-iónové batérie je možné nabíjať počas obedných prestávok, takže nedochádza k obmedzeniu výroby alebo potrebe vlastniť nabíjaciu stanicu pre klasické olovené batérie.

V mnohých prípadoch táto možnosť opätovného nabitia odstráni potrebu druhej batérie. V závislosti od určeného použitia môžu byť lítium-iónové batérie pre vysokozdvižné vozíky z dlhodobého hľadiska dokonca nákladovo efektívnejšie ako olovené batérie. Je dokázané, že pri správnom používaní môžu znížiť aj celkové prevádzkové náklady.

Dlhá životnosť

Olovené batérie náročné na údržbu sú často slabinou vysokozdvižného vozíka. Dnes však môže lítium-iónová batéria vydržať životnosť 2 vysokozdvižných vozíkov.

V porovnaní s olovenými batériami je životnosť lítium-iónových batérií tiež až trikrát dlhšia. Spoločnosti s elektrickými vysokozdvižnými vozíkmi s lítium-iónovými batériami môžu taktiež ušetriť tretinu svojich energetických nákladov.

Nový dizajn lítium-iónového vysokozdvižného vozíka

Pretože lítium-iónové batérie už nie je potrebné vymieňať, otvárajú sa úplne nové možnosti pre konštrukciu vzv. 

V porovnaní s tradičným dizajnom má vodič k dispozícii vylepšenú ergonómiu, priestranný vstupný priestor, ktorý uľahčuje nastupovanie a vystupovanie a nižšie položené ťažisko. To pomáha zlepšovať stabilitu na dlhé vzdialenosti a počas otáčania.

Deväť tonový lítium-iónový vysokozdvižný vozík

Výkon lítium-iónových batérií sa odráža aj v nových vysokozdvižných vozíkoch Hyster® s plne integrovanou lítium-iónovou batériou, ktoré ponúkajú výkon porovnateľný s dieselovými vysokozdvižnými vozíkmi a nosnosťou sedem až deväť ton.

Vysokonapäťové lítium-iónové batérie pri vozíkoch Hyster® J7.0-9.0XNL je tiež možné plne nabiť za 80 minút pomocou 50 kW nabíjačky. Toto umožňuje použitie vozíkov Hyster pri náročných aplikáciách v troch smenách. Umožňuje rýchle medzidobíjanie počas bežných pracovných prestávok, takže nie je nutná výmena batérie.

Tieto robustné elektrické vozíky sú vhodné najmä pre papierenské spoločnosti, stavebniny, a svoje uplatnenie nájdu aj v drevo a kovospracujúcom priemysle. Vyznačujú sa malým polomerom otáčania a veľkým zrýchlením.

Alternatíva k spaľovacím motorom

S touto novou sériou vysokozdvižných vozíkov teraz spoločnosť Hyster ponúka alternatívu k vysokozdvižným vozíkom so spaľovacím motorom. Vďaka kombinácii lítium-iónovej batérie, vysokonapäťového elektrického pohonu a viacfázového motora s permanentným magnetom sú tieto vozíky z hľadiska produktivity, prevádzky a autonómie porovnateľné so spaľovacími motormi.

Pri správnom použití prinášajú vysokozdvižné vozíky nízke celkové náklady na vlastníctvo počas celej doby životnosti a to aj pri nízkom počte prevádzkových hodín. Aj keď sú investičné náklady na vysokozdvižný vozík, vrátane akumulátora a nabíjačky, vyššie ako u vzv so spaľovacím motorom, v mnohých prípadoch sa už po 2 rokoch vyplatia.

Odborníci predpokladajú, že dopyt po efektívnych a výkonných elektrických vysokozdvižných vozíkoch s lítium-iónovými batériami v budúcnosti výrazne stúpne. Jedným z dôvodov sú nové emisné predpisy, ktoré nedávno zaviedli požiadavky na motor Stage V. V budúcnosti je možné, že sa náklady potrebné na čistenie výfukových plynov vysokozdvižných vozíkov so spaľovacím motorom výrazne zvýšia. Napríklad pre zaistenie súladu s predpismi musia byť okrem systémov na čistenie výfukových plynov nainštalované aj rôzne chladiace systémy.

Výhody pre potravinársky a farmaceutický priemysel

Spoločnosti s vysokými hygienickými štandardmi, ako napríklad potravinársky a farmaceutický priemysel, využívajú benefity lítium-iónovej technológie. V týchto odvetviach sa vysokozdvižné vozíky používajú väčšinou vo vnútorných priestoroch, ktoré nesmú byť kontaminované. Na rozdiel od olovených batérií neobsahujú lítium-iónové batérie žiadnu kyselinu, ktorá by sa mohla vyliať, a neprodukujú žiadne exhaláty, takže sú vhodné najmä pre „čisté“ výrobné a skladovacie priestory.

Li-iónové baterky navyše nevyžadujú rovnakú úroveň údržby ako ich olovené alternatívy. 

Infraštruktúra pre lítium-iónové nabíjanie

S dobrou dostupnosťou a prijateľnými cenami sa očakáva, že viac aplikácií začne využívať možnosti lítium-iónového napájania. Je pravdepodobné, že to bude mimoriadne zaujímavé pre nové haly a prevádzkové priestory, pretože nemusíte budovať vyhradenú nabíjaciu miestnosť.

Pre vysokovýkonné lítium-iónové vysokozdvižné vozíky však bude možno potrebné prispôsobiť nabíjaciu infraštruktúru.

Napríklad staršie prevádzky môžu vyžadovať zmeny v elektrickej kabeláži, aby uspokojili potrebu zvýšenej energie. Je to najmä z toho dôvodu, že li-iónové batérie sa nabíjajú rýchlejšie, preto je nevyhnutná dostatočná kapacita elektrickej siete.

Ste pripravení na lítium-ión?

Chcete sa dozvedieť viac informácií o tom, prečo by vysokozdvižné vozíky Hyster® s lítium-iónovými batériami mohli byť tou správnou voľbou pre vaše použitie? Kontaktujte nás a pomôžeme vám analyzovať váš vozový park, prevádzku, rozpočet a poskytnúť rady o najlepších riešeniach.

Nezaradené ,
Vysokozdvižný vozík Hyster

Prihláste sa na odber noviniek

Pridajte sa do nášho mailing zoznamu a nepremeškáte informácie o najnovších akciách a zľavách.

Vaša e-mail adresa bola úspešne pridaná!

PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.