Zo sveta VZV

30. novembra 2020

Aký stožiar vysokozdvižného vozíka je vhodný do vašej prevádzky?

Stožiar (alebo tiež veža) vysokozdvižného vozíka je jeden z najpodstatnejších prvkov, ktoré vozík má. Stožiar spolu s prídavným zariadením idú v ruka v ruka a spolupracujú pri manipulácii s materiálom v prevádzkach a výrobe.

Jeho výber by ste preto nemali podceniť, lebo vám to môže ušetriť množstvo komplikácií ale tiež nemalé finančné prostriedky.

Všeobecne sa môžete pri manipulácii stretnúť s 2,3 a 4 stupňovými vežami.

Medzi 2-stupňové patria pomerne raritný Simple Mast a už bežnejší Duplex, ktorý môže byť s voľným zdvihom alebo bez voľného zdvihu.

SIMPLE MAST ( Simplex )

Tento typ stožiara je už v dnešnej dobe pomerne vzácny, pretože prináša rôzne technické aj bezpečnostné obmedzenia. Typickým znakom je, že výška veže je rovnaká, prípadne kratšia ako je výška vysokozdvižného vozíka. Stožiar simplex má 2 páry stožiarov, jeden je nehybný a druhý sa pohybuje pri zdvíhaní alebo spúšťaní bremena. Stožiar simplex nemá stredový valec, čo umožňuje len obmedzený voľný zdvih. Tento typ veže sa neodporúča v prevádzkach, kde by sa mal materiál manipulovať nad úrovňou hlavy.


DUPLEX

Duplex je rovnako 2-stupňový stožiar, ktorý môže byť vybavený voľným zdvihom. Na rozdiel od simplexu ale má stredový valec. Práve ten má za úlohu dvíhať náklad predtým, ako sa začne dvíhať vnútorná časť stožiara. Toto riešenie je vhodné napr. pri kamiónovej doprave, kedy je potrebné umiestniť náklad do kamióna ale obmedzujúca je celková prejazdná výška.

TRIPLEX

Stožiar Triplex je trojstupňový stožiar s možnosťou voľného zdvíhania, nakladania a vykladania s vysokým stohovaním. Má 3 súčasti stožiaru na každej strane vysokozdvižného vozíka, z toho dva sa pohybujú, zatiaľ čo jeden je nehybný. Stredový valec umožňuje stožiaru triplex dosiahnuť výšky až 6m, keď je úplne vysunutý. Je to aktuálne najžiadanejší a najpoužívanejší typ stožiara, ktorý pokrýva celý rad úloh v sklade, či výrobe.

Kvadriplex (Quad mast/štvorstožiar )

Už z názvu vyplýva, že sa jedná o 4-stupňový stožiar, ktorý má 4 časti z každej strany, z toho 3 sú pohyblivé. Výhľad a celkový komfort vodiča je vďaka robustnosti tohto riešenia sťažený. Tento typ stožiara sa používa v úzko špecifických operáciách v sklade. Výška zdvihu dosahuje až 7,5m. Pre manipuláciu v takejto výške sa v dnešnej dobe používajú iné zariadenia, predovšetkým vychystávacie voziky, či VNA vozíky.

Musíte brať do úvahy v prvom rade fakt, do akej výšky chcete bremeno dvíhať. Od toho sa odvíja aj vás výber. Ak potrebujete dosiahnuť vyššie výšky, než aké dokáže dosiahnuť simplex, použite stožiare duplex, triplex a quad.  Simplex má oproti ostatným výhodu, že je cez neho najlepší výhľad. Toto malé pozitívum ale neprekryje nesporné nevýhody tohto typu stožiara. Čím viac stupňov stožiara, tým je horšia viditeľnosť, ako môžete vidieť na obrázku nižšie.

Výber správneho stožiara je len jednou z vecí, ktoré musíte pri kúpe vysokozdvižného vozíka zvážiť. Nechajte si poradiť odborníkmi z našej spoločnosti, ktorí pre vás nájdu najlepšie riešenie.

Nezaradené
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.