Zo sveta VZV

23. februára 2021

Prípadová štúdia: Ako Hyster pomohol vo firme vyrábajúcej betónové prefabrikáty

V ďalšom pokračovaní prípadových štúdií sa pozrieme na to, ako lokálny partner Hyster pomohol obrovskému koncernu, ktorý sa zaoberá výrobou betónových prefabrikátov. Mimoriadne náročné podmienky, ťažká práca, dlhé zmeny a potreba maximálnej spoľahlivosti – to bolo výzvy, ktorým Hyster na začiatku čelil. Ako si s nimi poradil?

Spoločnosť bola založená v roku 1989. Je to popredný  poskytovateľ prefabrikovaných betónových produktov pre infraštruktúru. Spoločnosť vyrába všetko od záchytných nádrží, potrubí, priepustov a iné kritické betónové výrobky pre bytové a komerčné objekty. Ako mesto Ottawa a okolité oblasti rástli, tak rástla aj firma, ktorá sa rozhodla zvýšiť produkciu zo 40 – 50 000 ton na 70 – 80 000 ton betónových výrobkov ročne počas 5-ročného obdobia.

VÝZVA

Okrem rastu spoločnosti čo do objemu,, firma vyvíjala aj čoraz väčšie portfólio produktov a teda väčšie a ťažšie výrobky, ako sú rúry so širokým priemerom používané pri odvodňovaní po extrémnych búrkach.

Asi pred desiatimi rokmi by sme vyrobili 10 kusov ročne týchto obrích rúr,“ hovorí Tim Underhill, manažér závodu, M CON Products. „Teraz tento objem vzrástol na viac ako 100.“

S meniacimi sa typmi výrobkov vyrobených vo fabrike, spoločnosť M CON potrebovala prehodnotiť schopnosti svojho vybavenia z hľadiska kapacity a manipulačných schopností.

Spoločnosť potrebovala kúpiť nové vybavenie pre správne uchytenie väčších výrobkov, ale to nebol jediný faktor, ktorý firma zohľadňovala.

Spoločnosť historicky jazdila s vysokozdvižnými vozíkmi s nosnosťou približne 12,5 tony. Aj keď táto kapacita bola dostatočná na uspokojila ich potreby, pracovný cyklus sa predĺžil a bolo potrebné mať efektívne vozíky vo flotile, na ktoré sa môžu kedykoľvek spoľahnúť.

RIEŠENIE

S ohľadom na tieto kľúčové faktory začala firma tender, zahŕňajúci viac zariadení, značiek a predajcov, aby našli najlepšie riešenie.

Zástupcovia miestneho partnera HYSTER navštívili firmu M CON a získali z prvej ruky pohľad na operačné prostredie a hmotnosti, rozmery , vlastnosti výrobkov s podrobnými špecifikami na vypracovanie detailnej cenovej ponuky.

„Náš výber sme vlastne zúžili dosť skoro,“ povedal Underhill. „Hyster spojil všetko, čo sme od novej flotily požadovali a ukázalo sa, že skutočne chceme vozíky Hyster.“

Namiesto vzv s kapacitou 12,5t, ktoré firma historicky používala, zástupcovia Hyster odporučili zvýšiť kapacitu zdvihu vozíkov na 16,5t.

hyster-pripadova-studia

„V minulosti sme kupovali vybavenie, ktoré bolo na vrchole limitu kapacity na základe nášho očakávaného pracovného zaťaženia. Keď sa vrátili so 16,5 tonovým vozíkom, bolo to väčšie, ako sme si pôvodne mysleli, “ pokračoval Underhill.

„Ale malo to zmysel – bol to chytrý spôsob, ako sa posunúť ďalej, znížiť náklady na služby a opravy a predĺžiť životnosť zariadenia.

Kapacita však bola iba časťou výpočtu. Manipulácia výrobkov z valcového betónu vyžaduje špecializované prídavné zariadenia.

Tím inžinierov spoločnosti Hyster zostavil riešenie do ktorého bola integrovaná hydraulika správnej veľkosti a uchopovací zverák pre zvýšenie efektivity. Podľa veľkosti výrobku, tak môže operátor nastaviť správne hodnoty PSI a umožnite svorke vyvinúť náležitú silu. Rozhodujúce je, že svorka rozloží tento tlak na celý povrch – nielen na jednom mieste – čo pomáha znižovať riziko praskania alebo iné poškodenie produktu v procese manipulácie.

Posledným kúskom skladačky bolo zabezpečenie komfortu vodiča. Aj keď sú Kanaďania otužilí, tak treskúce zimy a horúce leto nepridávajú na komforte počas manipulácie. Preto boli všetky vozíky vybavené klimatizáciou.

VÝSLEDOK

Keď nadišiel čas na dodanie vybavenia, nový vysokozdvižný vozík sa rozbehol a fungoval pre M CON rýchlejšie ako akýkoľvek vysokozdvižný vozík predtým. Miestny distribútor Hyster naďalej dohliadal na správne začlenenie vozíkov do výroby a navrhol dokonca ďalšie optimalizácie. Napríklad pridal k vozíku špeciálne prachové lopatky, aby sa minimalizoval dopad prachových nečistôt na motor.

„Mojím cieľom je minimalizovať čas, ktorý naši operátori trávia neproduktívne, “ hovorí Underhill. „Tento vysokozdvižný vozík je toho schopný. Zvláda celú škálu úloh manipulácie s materiálom, čo znamená, že sa vyhneme stratám času, pretože nemusia preskakovať medzi rôznymi vysokozdvižnými vozíkmi pre rôzne úlohy. “

Prípadové štúdie
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.