Zo sveta VZV

17. októbra 2019

Je budúcnosť vysokozdvižných vozíkov v elektrike?

Značka Hyster® oslavuje svoje 90. výročie a spoločnosť Hyster Europe vyše 20 rokov produkuje elektrické vysokozdvižné vozíky v britskom meste Craigavon. Russell Baker diskutuje o tom, ako sa mení používanie vysokozdvižných vozíkov napájaných z batérií.

Otázka: Kedy sa zdvíhacie vozíky poháňané batériou stali stredobodom záujmu spoločnosti Hyster Europe?

Odpoveď: Uvedenie elektrických vysokozdvižných vozíkov Hyster® XN a XNT v roku 2008 stmelilo spoločnosť Hyster ako svetového dodávateľa vysokozdvižných vozíkov s nízkou spotrebou energie, so zníženými požiadavkami na údržbu, minimálnymi prevádzkovými nákladmi a nulovými emisiami.

Náš závod v Craigavone v Severnom Írsku, začal s výrobou elektrických vozíkov v roku 2008 a je európskym dodávateľom všetkých elektrických vysokozdvižných vozíkov Hyster® s nosnosťou 1,3 – 3,5 tony. Predtým bola výroba elektrických vozíkov pre Európu v Irvine v Škótsku.

Dnes sa v našom závode v Spojenom kráľovstve každý rok vyrába tisíce rôznych typov vysokozdvižných vozíkov, z ktorých sa veľké percento vyváža prostredníctvom distribútorov Hyster® zákazníkom z celej Európy, Ruska, Afriky a Blízkeho východu.

Hyster Europe teraz ponúka rozmanitú škálu elektrických vozíkov, ktoré sú výkonné, robustné a dosahujú vysokú kapacitu. Sú k dispozícii popri malých trojkolesových elektrických vysokozdvižných vozíkoch, ktoré využívajú optimálnu energetickú účinnosť.

Elektrický-vysokozdvižný-vozík-Hyster
Elektrický-vysokozdvižný-vozík-Hyster

Otázka: Sú elektrické vysokozdvižné vozíky teraz najlepšou voľbou, a to aj vo vonkajších aplikáciách?

Odpoveď: Záleží na tom, čo vozíky budú robiť a čo si zákazník vyberie. Správny výber vysokozdvižného vozíka môže významne ovplyvniť celkový výkon a náklady na prevádzku. V niektorých prípadoch môže byť spaľovací vozík stále vhodnejší.

Vidíme však niektoré podniky, ktoré prechádzajú na elektrinu. Za správnych okolností môže elektrický vozík ponúknuť zlepšenú účinnosť, najmä pokiaľ ide o energiu z batérie a súvisiace nízke náklady. Elektrické vozíky sú tiež obľúbené u klientov, ktorí hľadajú chcú mať ekologickú prevádzku, pretože produkujú nulové emisie.

V minulosti bolo typickejšie vidieť elektrické vozíky v „ľahkých“ podmienkach. Teraz je však bežné, že elektrické vysokozdvižné vozíky série Hyster® J pracujú vonku a vykonávajú rovnaké náročné úlohy ako vozíky so spaľovaním s kapacitou až 5,5 t. Možno ich nájsť aj v náročných odvetviach, ako sú zlievárne, recyklačné strediská a aplikácie stavebných materiálov.

Elektrický-vysokozdvižný-vozík-Hyster
Elektrický-vysokozdvižný-vozík-Hyster

Otázka: Kedy si teda vybrať elektrický vozík do prevádzky?

Odpoveď: Závisí to od mnohých faktorov. Úzko spolupracujeme s našimi predajcami a koncovými zákazníkmi, aby sme našli najlepšie riešenie pre rôzne potreby aplikácií. Vo všeobecnosti sa však elektrické vysokozdvižné vozíky s olovenými kyselinovými batériami často považujú za najlepšiu voľbu pre mnoho vnútorných logistických operácií.

Otázka: A čo lítium-iónové batérie?

Odpoveď: Lítium-ión sa stáva populárnou možnosťou napájania elektrických vozíkov Hyster®. Napríklad v potravinárskom priemysle je to čoraz bežnejšia voľba. Manipulácia sa väčšinou uskutočňuje v interiéri a prioritou je zníženie kontaminácie. Lítium-ión neobsahuje žiadnu kyselinu, ktorá by sa mohla rozliať. Vodík a ďalšie plyny sa môžu tvoriť v klasickej kyselinovej batérii. To nie je vítané v čistých potravinárskych a skladovacích priestoroch.

Lítium-iónové batérie nevyžadujú takú údržbu, ako klasické batérie, a umožňujú plánované nabíjanie počas plánovaných prestávok a času na obed. Tento postup „dobíjania“ môže zjednodušiť operácie, pretože potrebujete iba jednu batériu, nie dve.

Pokiaľ však ide o nabíjanie, existujú obmedzenia v infraštruktúre, takže lítium-ión nebude pre všetkých tou najlepšou voľbou.

Otázka: Čo bude platiť pre elektrické vysokozdvižné vozíky Hyster?

Odpoveď: Elektrické vysokozdvižné vozíky s menšou kapacitou sú naďalej hlavnou súčasťou našej ponuky produktov. Na trhu s vyššou kapacitou sú však zaujímavé zmeny, v ktorých je Hyster priekopníkom.

V súčasnosti prebiehajú projekty pre prístav v Los Angeles v USA a prístav vo Valencii v Španielsku, kde vyvíjame elektrické manipulátory s kontajnermi Hyster® a ReachStacker. Tieto stroje s nulovými emisiami zahŕňajú elektrinu pri vysokom napätí ako hlavný zdroj energie.

Testovanie ukázalo, že vyvíjané stroje ponúkajú porovnateľný výkon ako ekvivalentné modely so spaľovacím motorom a poskytujú vynikajúcu energetickú účinnosť a nízke náklady na vlastníctvo.

Vyvíjané vysokozdvižné vozíky sú vybavené aj patentovanými systémami na regeneráciu energie Hyster®, ktoré získavajú a ukladajú energiu pri znižovaní zaťaženia a brzdenia, čo pomáha zvyšovať dobu prevádzkyschopnosti počas dlhších období medzi nabíjaním a zároveň pomáha znižovať celkové náklady na energiu.

Aktuality , , ,
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.