Zo sveta VZV

11. septembra 2019

Aké sú výhody li-ión batérií?

Lítium-iónové (li-ion) batérie sa používajú v mnohých oblastiach nášho každodenného života. Bežne ich nájdeme v mobiloch, notebookoch, fotoaparátoch, či vo vysokozdvižných vozíkoch.

Využitie li-ion batérií na trhu s vysokozdvižnými vozíkmi sa rýchlo rozširuje s výrobcami, ktorí ponúkajú lítium-ióny ako integrované riešenie v celom sortimente.

Aktuálne je stále na trhu s manipulačnou technikou 95% klasických olovených batérií ale tento podiel každý rok klesá. Li-ion batérie majú aktuálne podiel len niečo okolo 5% ale medziročne je predpovedaný nárast o 25% v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

Olovené vs. Li-iónové baterky

Pri olovených baterkách sú požiadavky najmä na priestor pre náhradné baterky a nabíjačky. Je dôležité myslieť na systém dobíjania a čas, ktorý je potrebný na nabíjanie. Ďalšou nevyhnutnou skutočnosťou je vetranie, aby sa v priestore nekumulovali plyny a emisie, ktoré vznikajú pri nabíjaní. Priestor pre dobíjanie je potrebné pravidelne čistiť a umývať. Po 4-5 rokoch je pri dobrej údržbe potrebné batériu aj tak vymeniť.

Pri li-iónových batériách všetky vyššie spomenuté obmedzenia neplatia. Jedinou požiadavkou je len nabíjačka.

Zároveň majú tieto baterky 3x dlhšiu životnosť s porovnaní s klasickou baterkou. Energetická úspešnosť sa približuje až k 95%, takže len minimum energie sa stratí, resp. premení napr. na teplo.

Náklady na dobíjanie sú o 20-30% nižšie ako pri klasických olovených batériách.

Je pravdou, že technológia li-iónových batérií je nákladnejšia a to sa odzrkadľuje aj v cene. Keď si ale zrátame 3-násobnú životnosť, nižšie náklady na dobíjanie a vysokú energetickú úspešnosť, tak sa už cena za baterku nezdá taká vysoká. Dobra návratnosti sa uvádza v rozmedzí 2-3 rokov.

Výhodou lítium-iónových batérií je omnoho kratší čas na dobíjanie. Na plný stav baterky je potrebné mať zapojenú baterku ku zdroju len 1-2 hodiny.

Ak ste ekologicky zmýšľajúci človek, tak vás poteší informácia, že nový typ baterky zanecháva nižšiu emisnú stopu CO2.

Niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti, aby ste efektívne využívali lítium-iónové batérie

Kapacita batérie je zvyčajne o 20% až 35% nižšia ako má oloveno-kyselinová (vďaka možnosti príležitostného nabíjania, vyššej energetickej účinnosti). Napr. ak má klasická batéria 575 Ah, potom by túto úlohu vykonala lítium-iónová batéria so 400 Ah. Životnosť cyklu sa výrazne zvyšuje, ak je batéria vybitá iba čiastočne. Nikdy je nevybíjajte pod 20%. Funkčnosť, výkon a očakávaná životnosť batérie môžu byť ovplyvnené nízkou alebo vysokou teplotou. V priestoroch mimoriadne chladných ( mraziarne ) sa odporúča použiť ohrievač. Životnosť batérie klesá, ak teplota vystúpa nad 40 stupňov a pri viac ako 50 stupňov si baterka vyžaduje chladiaci systém. Pri použití rýchlonabíjačky je potrebné myslieť na vhodnú elektrickú infraštruktúru v hale alebo budove.

Na rozdiel od bežných batérií sa lítium-iónová batéria nepoužíva nepretržite, kým nie je úplne vybitá, ale nabíja sa vždy, keď je to možné počas dňa (príležitostné nabíjanie). 


Aktuality , , ,
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.