Zo sveta VZV

17. marca 2021

Aké sú výhody elektrických vysokozdvižných vozíkov?

Trend prechodu vysokozdvižných vozíkov zo spaľovacieho motora ( diesel/LPG ) na elektrický pohon nabral posledné roky na intenzite.

Nie je sa čomu čudovať. Elektrický vysokozdvižný vozík má mnohé prednosti, ktoré vozíky so spaľovacím motorom nemajú. Napriek tomu sa tento typ vozíkov nehodí do každej prevádzky. V tomto článku si prezradíme výhody ale aj nevýhody elektrických vzv.

Ekologický rozmer

Európska únia zavádza čoraz prísnejšie emisné normy a tomu sa musia prispôsobiť jednak výrobcovia ale v konečnom dôsledku aj spotrebitelia. Pozitívom je, že mnoho zákazníkov začína vnímať zelenú stránku svojho podnikania a uvedomujú si potrebu ochrany planéty. Samozrejme, ani elektrická energia nie je úplne „čistá“, ale v porovnaní s plynom alebo naftou prináša podstatne menšiu záťaž na životné prostredie.

Ekonomický rozmer

Elektrické vzv majú v porovnaní s vozíkmi so spaľovacím motorom a rovnakou nosnosťou a výbavou vo všeobecnosti nižšie náklady na energiu. K tomu je potrebné prirátať náklady spojené s údržbou spaľovacieho motora ako napr. oleje, filtre, DPF filter a podobne, ktoré sa premietnu do celkovej ceny. Čím bude elektrický vzv viac v nasadení, tým bude prevádzka ekonomicky výhodnejšia.

Servis

Dušou celého elektrického vzv je batéria. Ak je o ňu dobre postarané – neprebíja sa nad 80% a neklesne pod 20% nabitie, či sa pravidelne dopĺňa aquamatic, vydrží skutočne dlhé roky a jej kapacita klesá len veľmi pomaly. Spaľovacie motory majú podstatne viac mechanických súčiastok, ktoré sa časom môžu poškodiť alebo opotrebovať. Z tohto dôvodu má opäť na vrch elektrický vysokozdvižný vozík.

Infraštruktúra

Aby sme nespomínali len pozitíva, elektrické vozíky majú aj svoje obmedzenia. Prvým môže byť zastaralá infraštruktúra elektrickej siete, ktorá nemusí vyhovovať zvýšenému odberu elektrickej energie. V menších prevádzkach to nemusí znamenať automaticky problém, pri väčších firmách sa často musí pristúpiť k novému projektu.

Li-ion

Stále pomerne mladá technológia prináša ďalší benefit pre klientelu. Rýchle dobíjanie je asi najväčšou prednosťou li-ion batérií. Odpadá tiež potreba vlastniť 2 batérie, pričom jedna sa nabíja a druhá je na vozíku. Nevýhodou je vyššia cena a ekologický aspekt recyklácie tohto typu batérií, ktorý stále nie je doriešený.

Miesto

Baterka je rozmerovo pomerne nespratná a je potrebné pre ňu pripraviť miesto na nabíjanie. Ak máte 2 baterky, ktoré pravidelne striedate podľa toho, ako je nabitá, tak je potrebné vyčleniť v sklade samostatné miesto. Vo väčšine prípadov toto nie je neriešiteľný problém, ale je potrebné na to myslieť ešte pred tým, ako sa rozhodnete zakúpiť si elektrický vzv.

Súhrn: Elektrické vysokozdvižné vozíky predstavujú ekologicky aj ekonomicky veľmi lákavú variantu k vozíkom so spaľovacím motorom. Výhody prevažujú nad nevýhodami a vzhľadom na trend na Slovensku aj vo svete je takmer isté, že ich podiel sa bude neustále zvyšovať. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí investujú peniaze do výskumu a vývoja práve týchto vozíkov podstatne viac, ako tomu bolo v minulosti.

Aktuality
Vysokozdvižný vozík Hyster

Prihláste sa na odber noviniek

Pridajte sa do nášho mailing zoznamu a nepremeškáte informácie o najnovších akciách a zľavách.

Vaša e-mail adresa bola úspešne pridaná!

PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.