Zo sveta VZV

27. novembra 2023

Výhody li-ion vysokozdvižných vozíkov

Elektrické vysokozdvižné vozíky rýchlo získavajú na popularite, pretože podniky sa snažia znížiť svoj vplyv na životné prostredie, znížiť prevádzkové náklady a zvýšiť produktivitu. Vysokozdvižné vozíky s lítium-iónovým pohonom, ako je Hyster® J2.5-3.0XNL, môžu ponúkať niektoré výhody náročných priemyselných aplikácií v porovnaní s modelmi napájanými spaľovacím motorom  a olovenými batériami.

VZOSTUP ELEKTRICKÝCH VYSOKOZDVIŽNÝCH VOZÍKOV

Elektrické vysokozdvižné vozíky existujú už desaťročia, no v posledných rokoch získali väčšiu trakciu v dôsledku niekoľkých faktorov:

·       Udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu: Elektrické vysokozdvižné vozíky nemajú žiadne výfukové emisie, čo pomáha znižovať skleníkové plyny a znečistenie ovzdušia. Sú tiež energeticky účinné a fungujú ticho, čo môže zvýšiť pohodlie a bezpečnosť operátorov, pracovníkov a ďalších osôb v blízkosti.

·       Výkon a doba prevádzkyschopnosti: Pri spojení so správnou aplikáciou elektrické vysokozdvižné vozíky môže mať nižšie náklady na údržbu, dlhšiu životnosť, vyššiu účinnosť, lepší výkon a väčšiu flexibilitu. Nepotrebujú výmenu oleja, zapaľovacích sviečok, filtrov alebo remeňov a majú menej pohyblivých častí, čo vedie k menšiemu opotrebovaniu a súvisiacej údržbe. Môžu tiež pracovať v interiéri aj exteriéri. To všetko vedie k nižším celkovým nákladom na vlastníctvo.

·       Dopyt na trhu a predpisy: Očakáva sa, že európsky trh s elektrickým vysokozdvižným vozíkom porastie 13 % ročne od roku 2022 do roku 2030. Dôvodom je rastúci dopyt z rôznych priemyselných odvetví a prísnejšie nariadenia vlád na zníženie emisií skleníkových plynov.

VÝHODY LÍTIUM-IÓNOVÝCH BATÉRIÍ V ELEKTRICKÝCH VYSOKOZDVIŽNÝCH VOZÍKOCH

Lítium-iónové batérie môžu ponúkať niekoľko výhod oproti iným typom batérií, ako sú olovené alebo nikel-kadmiové batérie.

Napríklad lítium-iónové batérie dokážu uchovať viac energie na menšom priestore a stratia menej energie, keď sa nepoužívajú. Zariadenie Hyster J2.5-3.0XNL je napájané integrovanou vysokonapäťovou lítium-iónovou batériou, ktorá dokáže zabezpečiť až 8 hodín nepretržitej prevádzky v náročných aplikácií a je možné ho úplne nabiť  do 2 hodín. Batériu je navyše možné nabíjať počas prestávok alebo prestojov, čo môže predĺžiť prevádzkový dosah a eliminovať potrebu výmeny batérie.

Na rozdiel od olovených batérií lítium-iónové batérie tiež nepotrebujú žiadne čistenie, čo môže pomôcť ušetriť čas a peniaze na údržbu. Môžu mať tiež dlhšiu životnosť, čo môže znížiť náklady na výmenu batérií.

Elektrický vysokozdvižný vozík Hyster J2.5-3.0XNL váži o niečo viac ako 300 kg menej ako ekvivalentný model poháňaný olovenou batériou. Toto celkové zníženie hmotnosti vozíka tiež zlepšuje zrýchlenie a znižuje spotrebu energie pri dlhšej prevádzke v náročných aplikáciách, čo môže poskytnúť vyššiu návratnosť investícií v porovnaní s inými elektrickými vysokozdvižnými vozíkmi.

Lítium-iónové batérie tiež neobsahujú žiadne toxické alebo nebezpečné materiály, nevylučujú žiadne škodlivé plyny a možno ich ľahšie recyklovať. Vďaka tomu sú lítium-iónové vysokozdvižné vozíky dobrou voľbou pre náročné aplikácie, ktoré sa tiež snažia splniť ciele udržateľnosti.

RIEŠENIE BEŽNÝCH OBÁV O ELEKTRICKÉ ZDVIŽNÉ VOZÍKY

Napriek mnohým výhodám elektrických vysokozdvižných vozíkov a lítium-iónovej technológii môžu mať niektoré podniky o nich stále určité obavy alebo mylné predstavy.

Niektoré podniky si napríklad môžu myslieť, že všetky elektrické vysokozdvižné vozíky vyžadujú komplexnú a nákladnú nabíjaciu infraštruktúru a systém výmeny batérií. To však nie je prípad radu Hyster J2.5-3.0XNL, keďže tieto vozíky majú integrovanú lítium-iónovú batériu, ktorá nevyžaduje akékoľvek miestnosti na výmenu batérií, stanice alebo manipulačné zariadenia. Jednoduché pripojenie typu plug-and-play z vhodnej nabíjačky ku konektoru batérie na boku vozíka umožní rýchle a jednoduché nabíjanie. Keďže počas nabíjania nevypúšťajú žiadne emisie, nabíjačku možno nainštalovať kdekoľvek na mieste bez potreby vetrania.

Niektoré podniky sa možno zdráhajú upustiť od známych vysokozdvižných vozíkov so spaľovacím motorom, pretože si neuvedomujú potenciálne výhody elektrických vysokozdvižných vozíkov, ako sú napríklad nižšie prevádzkové náklady, vyššiu efektivitu, lepší výkon a väčšiu udržateľnosť. Niekedy tiež existuje mylná predstava, že elektrické vysokozdvižné vozíky nie sú „dostatočne odolné“.

Elektrická séria Hyster J2.5-3.0XNL však môže ponúknuť výkon podobný spaľovacím vozíkom v kombinácii s nízkou spotrebou energie. Tieto vozíky si ľahko poradia s ťažkými nákladmi, strmými rampami, nerovnými povrchmi, úzkymi priestormi a rôznymi prídavnými zariadeniami. Môžu tiež fungovať vo vnútri aj vonku, čo môže zvýšiť ich všestrannosť pre rôzne priemyselné aplikácie.

Aktuality
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.