Zo sveta VZV

6. marca 2019

Spoločnosť HYSTER EUROPE predstavuje robotické riešenia

Hyster Europe spolupracuje s francúzskym odborníkom na robotiku Balyo. Na LogiMAT-e, veľtrhu intralogistiky v Stuttgarte, výrobca demonštroval svoje inteligentné robotické riešenia pomocou vlečného ťahača Hyster® LO7.0T.

Vozík je jedným z prvých modelov vybavený inovatívnou robotickou technikou, ktoré ponúka spoločnosť Hyster Europe. „Naše robotizované vozíky využívajú geonavigačnú technológiu vyvinutú spoločnosťou Balyo, ktorá nevyžaduje zložité zmeny infraštruktúry na automatizáciu logistických procesov,“ povedal Timo Antony, oblastný obchodný riaditeľ Hyster pre strednú Európu. „Namiesto toho vozíky používajú konštrukčné prvky v budove.“

Hyster na LogiMat

Hyster vozíky sa navigujú samé

Hyster sa spolieha hlavne na geografický systém navigácie pre priemyselné vozíky. Na základe technológie LIDAR tento systém určuje polohu vozíka, jeho orientáciou voči pevným prvkom skladu, ako sú steny, police alebo konštrukcia budovy. Reflektory alebo iné fyzické navigačné pomôcky nie sú potrebné.

„Tieto robotické riešenia sú súčasťou našich vysokozdvižných vozíkoch zo sériovej výroby ale vozíky môžu byť stále ovládané manuálne,“ hovorí Antony. „Táto veľká dvojitá výhoda znamená, že robotickú technológiu je možné kedykoľvek vypnúť a vodič môže ovládať vozíky v manuálnom režime, ak je to potrebné. Vysokozdvižné vozíky sa preto môžu použiť aj spontánne na iné úlohy. Tým sa robotické riešenia vysokozdvižných vozíkov Hyster® výrazne odlišujú od riešení s automatizovanými riadenými vozíkmi. Je to preto, že systémy AGV automaticky sledujú svoje špecifikované trasy a nemôžu byť obsluhované ručne. „

Niektoré systémy AGV sú navyše v navigácii obmedzené a nemôžu sa vždy vyhnúť prekážkam. Robotické vysokozdvižné vozíky Hyster® poháňané spoločnosťou Balyo, vybavené technológiou geonavigácie, v prípade potreby jednoducho použijú inú trasu. Keď sa vysokozdvižný vozík vybavený geografickým systémom stretne s prekážkou, vo väčšine prípadov softvér rozpozná alternatívnu trasu a „robot“ bude môcť pokračovať v ceste automaticky.

Roboticke riešenia Hyster

Roboty sa prispôsobujú infraštruktúre

Industry 4.0 známa aj ako 4. priemyselná revolúcia zmení celý logistický proces. To je z veľkej časti dôsledkom inovatívnych riešení robotickej technológie, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť príslušnej infraštruktúre. „Vybavujeme naše štandardné vysokozdvižné vozíky s robotickou technológiou,“ hovorí Antony. „Môžete použiť jeden robotický vozík alebo flotilu.“ Okrem toho použitie vysokozdvižných vozíkov Hyster® zo sériovej výroby zjednodušuje údržbu, odstraňuje problémy a diagnostiku vozíkov.

Vysokozdvižné vozíky smerujú automaticky k cieľu

V súčasnosti ponúka spoločnosť Hyster niekoľko vozíkov, ktoré využívajú inovatívnu robotickú technológiu. Zahŕňajú zakladače s protiváhou Hyster® S1.0C, S1.2C a S1.5C a nízkoúrovňové vychystávacie vozíky, ako napríklad Hyster® LO2.5. Je možné systémom vybaviť aj vlečné ťahače Hyster®.

Robotické riešenie Hyster

Trasa môže byť uložená priamo vo vlečnom ťahači a po vhodnom naprogramovaní sa vozíky automaticky posúvajú do cieľa a zastavia sa nezávisle na jednotlivých staniciach.

„Toto riešenie robotiky oveľa lepšie spĺňa požiadavky výkyvov dopytu alebo špičiek,“ zdôrazňuje Antony. „Ale to, čo skutočne odlišuje naše riešenie od ostatných, je náš prístup. Namiesto balíka pevných technológií vyvíjame spolu so zákazníkom individuálne riešenia.“

Lasery skenujú prostredie

Laserový navigačný systém používaný pre robotické vozidlá Hyster® najskôr zaznamenáva prostredie pomocou laseru namontovaného na hornej časti vozíka. To sa vykonáva ručným manévrovaním vozidla cez celú pracovnú plochu. Výsledný plán je potom modifikovaný inžinierom a po definovaní sa trasy pridávajú do mapy. Dokončená mapa sa potom prenesie do ostatných zariadení vo flotile.

Počas prevádzky laser skenuje prostredie a porovnáva ho s uloženou mapou. Na základe tohto porovnania sa vypočíta aktuálna pozícia a automatizovaný stohovač vykonáva svoje úlohy. „V podstate je najväčšou výzvou v oblasti robotiky integrácia rôznych riešení do existujúcich logistických systémov skladovania,“ hovorí Antony.

Návratnosť investícií do dvoch až troch rokov

Náklady závisia od typu vozíka a špecifických prevádzkových požiadaviek. Všeobecne povedané, spoločnosti by mali očakávať, že náklady budú štyri až päťkrát vyššie ako náklady na ručne ovládaný vysokozdvižný vozík. Okrem toho existujú aj náklady na inštaláciu. „Vo väčšine prípadov sa môže automatizovaný systém, bez ohľadu na veľkosť, zaplatiť za dva až tri roky,“ hovorí Antony. „Odporúčame, aby všetci zákazníci skontrolovali potenciálny výnos pred zavedením automatizovaného systému.“ S cieľom znížiť náklady na flotilu vo veku Industry 4.0 je tiež potrebné využiť systém riadenia flotily.

Hyster® Tracker redukuje náklady.

Prostredníctvom systému riadenia flotily Hyster® Tracker pomáha výrobca manipulačnej techniky spoločnostiam so zberom údajov – od denných prehľadov údržby po analýzu využitia. Systém môže byť dodatočne nainštalovaný na rôznych vozíkoch a kontajnerových manipulátoroch. Umožňuje vám monitorovať prevádzkové náklady, periodickú údržbu, poruchové kódy a údaje o náraze a môže automaticky odoslať údaje e-mailom v prípade určitých chýb alebo vplyvov. To uľahčuje zaznamenávanie a overenie poškodenia. Monitorovanie GPS sa okrem toho môže použiť na identifikáciu oblastí, kde sa zvyšuje pravdepodobnosť nehôd.

Hyster® Tracker je tiež možné používať s RFID kartami, takže niektoré stroje môžu používať iba autorizovaní alebo vyškolení vodiči. Na začiatku zmeny môže vodič prejsť kontrolným zoznamom a identifikovať akékoľvek problémy, ktoré môžu byť okamžite spracované a opravené. To znižuje náklady a eliminujú sa potenciálne prestoje.

„Naše technológie a inovácie sú vždy zamerané na potreby logistického priemyslu,“ hovorí Antony. „Vďaka robustným a spoľahlivým vysokozdvižným vozíkom, ako aj komplexným službám a podpore našich miestnych kompetentných predajcov, naši zákazníci využívajú kompletné riešenie pre každý krok dodávateľského reťazca logistiky.“

Aktuality ,
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.