Zo sveta VZV

28. októbra 2021

Najnovšie aktuality o zelenej výrobe a riešeniach

Spoločnosť Hyster si stanovila ambiciózne environmentálne ciele, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2026. Hyster odhaľuje doterajší pokrok svojich iniciatív ekologickej výroby, inovatívnych produktov a riešení navrhnutých tak, aby pomohli zákazníkom dosiahnuť ich ciele v oblasti udržateľnosti

 

„Súčasťou celkového cieľa je výrazne znížiť našu globálnu uhlíkovú stopu,“ vysvetľuje Conal McNally, environmentálny inžinier spoločnosti Hyster Europe. „Okrem toho boli stanovené environmentálne ciele na zníženie emisií uhlíka, emisií VOC z lakovacích operácií a nebezpečného odpadu o 30 %, či spotreby vody o 20 %. Naším cieľom je tiež dosiahnuť nulový odpad na všetkých miestach a ponúknuť širší sortiment alternatívnych produktov, ktoré zákazníkom umožnia znížiť emisie nákladovo efektívne.“

Väčšina výrobných procesov má tendenciu vytvárať odpad. Ako globálny výrobca priemyselných produktov si Hyster uvedomuje dôležitosť zodpovedného používania materiálov a snaží sa znížiť svoju odpadovú stopu. Väčšina odpadu vyprodukovaná pri výrobe vysokozdvižných vozíkov Hyster® sa teraz recykluje.

Napríklad v holandskom Nijmegene, kde sa vyrábajú vozíky Hyster Big Trucks, sa všetok nerecyklovateľný odpad spaľuje v najčistejšom spaľovacom zariadení v Holandsku a prebytočné teplo sa používa na vykurovanie továrne a priľahlých domov. Boli tiež namontované solárne panely, ktoré poskytujú časť energie pre danú lokalitu.

„Už sme dosiahli náš cieľ nulového odpadu v našom výrobnom závode v Nijmegene,“ dodáva Conal. „A závod na výrobu vysokozdvižných vozíkov Hyster v Craigavone v Spojenom kráľovstve bol tiež rozšírený o podobné ekologické iniciatívy.“

Návrh novej budovy zahŕňa okrem iných dôležitých iniciatív inteligentnejší prístup k vykurovaniu, efektívnejšie využívanie prirodzeného svetla, vytváranie oblastí pre biodiverzitu a systém udržateľného odvodňovania miest (SUDS). 97 % odpadu z lokality sa teraz recykluje a množstvo odpadu určeného na skládkovanie sa znížilo o takmer 45 %. Špecialista na mieste pracuje na zodpovednom používaní materiálov pri balení produktov Hyster a na tom, aby boli obaly stále viac recyklovateľné a udržateľné.

Aby spoločnosť Hyster ďalej podporila znižovanie svojej uhlíkovej stopy, využíva aj nízkoemisné metódy na dodávanie hotových vzv zákazníkom všade, kde je to možné. Hyster ReachStackers je napríklad možné prepraviť člnom zo zariadenia v Nijmegene do hlavného prístavu Zeebrugge v Holandsku. Preprava po vode znižuje počet kamiónov na cestách, čo pomáha šetriť spotrebu paliva.

Nová kabína a motor pre najväčšie vozíky Hyster

„Popri implementácii trvalo udržateľných výrobných procesov tiež vyvíjame kompletný rad produktov Hyster smerom k nízkym alebo nulovým emisiám,“ hovorí Conal. „Od veľkých vysokozdvižných vozíkoch používaných v prístavoch a termináloch až po nízkokapacitné vysokozdvižné vozíky v rušných logistických prevádzkach, produkty Hyster čoraz viac zahŕňajú celý rad riešení pre čistú energiu.“

Napríklad inovatívne aplikácie lítium-iónových batérií a vodíkových palivových článkov umožňujú Hysteru po prvý raz vyvinúť manipulátory kontajnerov a zakladače s nulovými emisiami.

Okrem toho sú pre Hyster Big Trucks predstavené motory Stage V, ktoré spĺňajú emisné predpisy EÚ, s kapacitou 8 ton a viac, čo pomáha podnikom dodržiavať emisnú legislatívu a zároveň zvyšuje produktivitu a znižuje náklady zákazníka na vlastníctvo.

V roku 2021 boli uvedené na trh aj vysokozdvižné vozíky Hyster® J10-18XD, ktoré obsahujú lítium-iónové batérie a nosnosť až 18 ton, pre porovnateľný výkon ako spaľovacie vozíky, ale s nulovými emisiami. Toto nasleduje po nedávnom uvedení elektrických vysokozdvižných vozíkov radu J7.0-9.0XNL s nosnosťou 7-9 ton s plne integrovanými lítium-iónovými batériami a rýchlym nabíjaním.

Veľkou súčasťou nášho zeleného prístupu je podpora zákazníkov vo viacerých priemyselných odvetviach pri plnení ich vlastných cieľov udržateľnosti pomocou správnych produktov a riešení pre trh s náhradnými dielmi, ako sú uhlíkovo neutrálne mazivá,“ hovorí Conal.

Niektoré vozíky Hyster Big Truck pre európsky trh sú vopred naplnené uhlíkovo neutrálnym motorovým olejom Shell , ktorý sa používa aj v závode na výrobu vysokozdvižných vozíkov Hyster v Craigavone v Severnom Írsku.

„Dopyt po udržateľnosti rastie vo všetkých oblastiach priemyslu manipulácie s materiálom, aby sme dosiahli súlad s legislatívou, environmentálnymi cieľmi spoločnosti a zásadami CSR,“ hovorí Conal. „Rovnako ako mnohí naši zákazníci pozorne sledujeme našu výkonnosť a pokrok v porovnaní s našimi vlastnými environmentálnymi cieľmi a naďalej sa usilujeme o dosiahnutie ambicióznych cieľov v regióne EMEA. Podobný pokrok dosahuje aj Hyster v JAPIC a Amerike.“

Aktuality
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.