Zo sveta VZV

27. septembra 2018

Manipulácia s drevom s vysokozdvižnými vozíkmi Hyster

Keďže požiadavky na manipuláciu pri výrobe a spracovania dreva sa stávajú čoraz rôznorodejšími, správne vybavenie a prídavné zariadenia sú nevyhnutné pre efektívnu prevádzku v celom dodávateľskom reťazci. Spoločnosť Hyster Europe vysvetľuje, ako sa pripravuje na rozmanité riešenia pre aplikácie na manipuláciu s drevom na medzinárodnom veľtrhu dreva v Rakúsku.

 

Manipulácia s drevom nie je len o premiestňovaní dosiek okolo píly. V dnešnej dobe, keď premýšľame o aplikáciách s drevom, to môže zahŕňať všetko od obrábaného dreva až po strešné materiály, či vláknitú dosku OSB, “ hovorí David Reeve, manažér pre priemyselné riešenia pre spoločnosť Hyster Europe. „Tým sa zvyšuje zložitosť operácií, pretože každý z týchto typov výrobkov predstavuje rôzne výzvy, pretože sa pohybuje po celom dodávateľskom reťazci.“

„Okrem toho je spracovanie a výroba mnohých z týchto produktov v skutočnosti výsledkom dlhého cyklu manipulácie,“ hovorí David. „Pozrite sa napríklad na cestu laminátovej podlahovej dosky.“

Opracované vlákno, drevo a papierová buničina sa kombinujú pri výrobe konečného výrobku, ktorý sa prenáša na veľké navijaky. Predstavuje to jedinečné výzvy pri manipulácii. V tejto skoršej fáze je nevyhnutné vybrať správny vysokozdvižný vozík a upevnenie. Nestačí, aby ste si vybrali vysokozdvižný vozík, ktorý teoreticky dokáže zaobchádzať s hmotnosťou nákladu. Pri manipulácii s navijakmi je potrebné, aby vozíky používali špecializované svorky na valce. Preto je potrebné zvážiť aj hmotnosť prídavných zariadení. Navijaky sa môžu líšiť v závislosti od tvaru a hustoty produktu.

Veľkosť a hustota cievky bude tiež určovať výber svorky. Svorka musí dodávať dostatočnú silu na zdvíhanie navijaka, ale bez tlaku, ktorý by poškodil výrobok.

„Aby sme zabezpečili správnu voľbu aplikácií na vysokozdvižných vozíkoch Hyster®, spravidla pracujeme spoločne so zákazníkmi a so spoločnosťou Bolzoni SpA, aby sme nastavili správny tlak,“ hovorí David. „To je kľúčové preto, aby sa predišlo poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť pri preprave cievok do a zo skladu. „

Aby sa ďalej predišlo poškodeniu, môžu byť implementované kamery, ktoré umožňujú vodičovi vidieť spodnú časť cievky z vnútra kabíny. Vďaka veľkosti valcov má vodič zníženú viditeľnosť. Napriek tomu môžu vodiči pomocou kamery často umiestňovať cievku tak, aby sa predišlo poškodeniu a zvýšila sa produktivita.

Manipulacia s drevom vozikom Hyster

Výroba

Pomocou správneho upínacieho zariadenia môžu byť navijaky efektívne prepravované zo skladu na výrobnú linku, kde môže byť produkt vyrobený tak, aby sa podobal prírodnému drevu. Dosky prichádzajúce z výrobnej linky musia byť napustené chemikáliami, aby sa dosiahla správna povrchová úprava. Existujú preto dodatočné obmedzenia pre vozíky v ich blízkosti.

Kvôli výparom, ktoré produkujú chemikálie a prachu prítomnému v atmosfére, časti výrobnej linky môžu byť rozčlenené na pásmové oblasti. Napríklad zóna 1 alebo 2 pre plyny, zóny 21 alebo 22 pre prach alebo kombináciu plynu a prachu.

Akékoľvek zariadenia na manipuláciu s materiálom používané v pásmových oblastiach musia byť v súlade s požiadavkami ATEX 2014/34 / EÚ. Napríklad, akýkoľvek vysokozdvižný vozík pracujúci v rámci pásmovej oblasti by musel byť špeciálne upravený. Spoločnosť Hyster spolupracuje s odborníkmi na ochranu proti výbuchu v súlade s požiadavkami ATEX.

Práca s paletami

Keď sú dosky alebo laminátové podlahy hotové, sú balené na výrobnej linke a pripravené na ďalšiu distribúciu. Avšak, keďže tieto dosky môžu byť dlhšie ako 2 metre, je to zaťaženie dvoch širokých paliet.

„V tomto štádiu zvyčajne vidíme, že zákazníci prekonávajú túto výzvu pomocou silných vysokozdvižných vozíkov Hyster® s nosnosťou 8-9 ton s dvojitým manipulátorom na palety, čo umožňuje manipuláciu s 6-tonovými nákladmi,“ vysvetľuje David.

Uchopenie vláknitých dosiek

Procesy výroby vláknitých dosiek, OSB a drevotrieskových dosiek sú veľmi podobné s laminátovou výrobou, takže aplikácie sa stretnú s mnohými podobnými manipulačnými požiadavkami. Avšak manipulácia so zväzkami panelov prichádzajúcich z výrobnej linky môže vyžadovať iný typ prídavného zariadenia – záchytný adaptér. Dosky z vlákien môžu byť obzvlášť ťažké a veľké, takže toto pripevnenie umožňuje efektívnejšiu a stabilnejšiu manipuláciu.

„To poukazuje na dôležitosť vhodného prispôsobenia konkrétneho typu nákladu k robustnému vysokozdvižnému vozíku a prídavnému zariadeniu, aby sa predišlo poškodeniu,“ hovorí David.

Manipulacia s drevom vozikom Hyster

Podlaha

Napriek tomu, že existuje veľa rôznych typov aplikácií pri spracovaní dreva, v rámci dodávateľského reťazca existujú určité spoločné výzvy. Napríklad v rôznych aplikáciách, od spracovania dreva až po píly a konečné spracovanie dreva môžu mať miesta nespevnené podlahy. Pri preprave dlhých, ťažkých bremien, ako sú napríklad dosky z dreva alebo laminátu to môže spôsobiť skákanie tovaru a nestabilitu.

Konštrukcia stĺpika na silných vysokozdvižných vozíkoch Hyster® je dôležitým prvkom pri nerovnostiach pri použití prídavných zariadení, ako je napríklad viacúčelový manipulátor alebo držiak. Robustný rám ponúka stabilitu a dlhú životnosť pri manipulácii s bremenami pri plnej kapacite.

Prašnosť prostredia

Ďalším častým problémom je prach a nečistoty. Bežným vedľajším produktom pri manipulácii s drevom môže byť prach zanesený do chladiča vysokozdvižných vozíkov a môže mať za následok prehriatie motora vozíka. To môže viesť k prestojom a zároveň k strate peňazí.

Na prekonanie tohto problému bol systém Hyster® Cool Truck vyvinutý s rozsahom, ktorý je zvlášť vhodný pre náročné pracovné prostredie pri manipuláciu s drevom, pre vozíky až do 5,5 tony. Vozíky Hyster® H2.0-3.5FT a H4.0-5.5FT zahŕňajú plne uzavreté rámy a kryty, bočné panely a kryty chladičov, ktoré znižujú nasávanie špiny a nečistôt z podlahy do motorového priestoru.

Nečistý prach zozbieraný pri nasávaní vzduchu je pravidelne odstraňovaný reverzným ventilátorom. Toto zabezpečuje dlhšiu prevádzku vozíka, minimalizuje čistenie chladiča a pomáha vozíku udržiavať chlad aj pri vysokých prevádzkových teplotách. Pod motorovým priestorom je pevný kryt a tepelne odolná ochrana nad turbom.

Silné elektrické vozíky

Na zníženie rizika v súvislosti s prachom sa niektoré aplikácie na drevo rozhodnú použiť elektrické vysokozdvižné vozíky. S cieľom napĺňať potreby drevárskeho priemyslu na vysokovýkonný elektrický vysokozdvižný vozík, spoločnosť Hyster vyvinula 8-tonový vozík – J8.0XN – ktorý je poháňaný lítium-iónovou batériou.

Elektrický vysokozdvižný vozík J8.0XN dokáže dosiahnuť 100% nabitie v priebehu iba dvoch hodín a poskytuje podobný výkon ako ekvivalent Hyster® LPG vo väčšine bežných aplikácií na drevo. Vozík poskytuje podnikom trvalé riešenie s pridanými výhodami nulových emisií a tichšej prevádzky.

Inovatívny vysokozdvižný vozík J8.0XN s lítium-iónovou batériou bude predstavený na Holzmesse – medzinárodnom veľtrhu dreva – v Klagenfurte, Rakúsko od 29. augusta do 1. septembra. Odborníci z firmy Hyster Europe budú na stánku A07 a A08 poskytovať informácie o širokej škále riešení Hyster® na podporu drevárskeho priemyslu.

„Bez ohľadu na to, kde sa operácia nachádza v dodávateľskom reťazci, môže byť manipulácia s drevom náročná,“ hovorí David. „Výberom správnych vysokozdvižných vozíkov a prídavných zariadení na uspokojenie špecifických potrieb môžu riešenia Hyster znížiť škody, zvýšiť účinnosť a dosiahnuť nízke celkové náklady na vlastníctvo.“

 

Aktuality , , ,
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.