Zo sveta VZV

26. marca 2018

Ako využiť vašu trakčnú batériu na maximum

Elektrické vysokozdvižné vozíky predstavujú ideálne riešenie pre mnoho prevádzok, najmä vnútorných. Posledné roky je badateľný nárast dopytu po týchto vozíkoch.
Je to najmä z dvoch podstatných dôvodov:
– elektrické vysokozdvižné vozíky sú najmenej poruchové a pri dodržiavaní zásad používania vyžadujú len minimálne servisné zásahy
– ekologický aspekt zahŕňa možnosť používať vozíky vo vnútorných prevádzkach, ktoré potom nie je potrebné vybaviť vetracím systémom, čo opäť znižuje vaše náklady.

Trakčná batéria je hlavným komponentom týchto vozíkov. Väčšina batérií je stavaná pre cca 1500 nabíjacích cyklov. Kúpou vozíka s batériou si v podstate predplácate náklady na jej používanie.

Preto by malo byť v záujme každého podnikateľa „vyžmýkať“ z nich čo najviac. Predstavíme vám niekoľko rád, ktoré vám pomôžu predĺžiť pracovný život vašej batérie.

Prvým krokom, ktorý by ste mali pri nabíjaní dodržiavať, je vyhnutie sa medzioperačnému dobíjaniu. Čo to znamená?
Ak je batéria koncipovaná na 8 hodinovú prevádzku, reálny čas používania je okolo 5 hodín. Tento časový fond odzrkadľuje potreby veľkej väčšiny slovenských prevádzok, preto aj batérie na vozíkoch Hyster sú takto nastavené. Častou chybou operátorov je, že si povedia, že ešte trochu dobijem pre istotu batériu, aby mi vydržala konca zmeny. Týmto úkonom sa jednak pripravíte o jeden nabíjací cyklus a zároveň znižujete kapacitu batérie. Batérie majú v sebe pamäťovú stopu, takže ak ju budete takto pravidelne donabíjať, rapídne si zmenšíte kapacitu batérie.

Druhým spôsobom, ako môžete šetriť svoju trakčnú batériu je, že ju po nabíjaní necháte vychladnúť. Ideálne je nechať batériu aspoň na 30 minút po odpojení nabíjača v kľude, bez napojenia na vysokozdvižný vozík. Teplota elektrolytu je 30 stupňov a označuje sa ako menovitá teplota. Vyššie teploty skracujú životnosť, nižšie kapacitu. Ak teplota presiahne 55 stupňov nie je možné zapnúť batériu do prevádzky.

Trakčná-batéria-hyster1

Treťou cestou je vhodný nabíjač. Väčšina zákazníkov preferuje najlacnejšiu alternatívu nabíjača. Ten má ale jednu veľkú nevýhodu – nie je schopný si regulovať prúd a hneď zo začiatku začne nabíjať baterku najsilnejším prúdom. Tým nárazovo vzrastie teplota batérie a vysoká teplota je hlavným faktorom, ktorý poškodzuje články batérie. Ak zákazník chce predĺžiť životnosť trakčnej batérie mal by zvoliť zlatý stred – nabíjač s regulovaním. Ako sme spomenuli vyššie, vysoká teplota je veľkým nepriateľom batérie. Dobíjaním baterky vzniká nerovnomerná teplota. Vyššiu teplotu elektrolytu zaznamenávame v hornej časti batérie a nižšiu v spodných častiach. Aktívne prevzdušňovacie systémy elektrolytu spôsobujú rovnomernejšiu teplotu elektrolytu a tým menej opotrebujete baterku.

Myslite na vodu.
Demineralizovaná voda je ďalšou nevyhnutou súčasťou batérie. Jej správne dopĺňanie šetrí batériu a predlžuje jej životnosť. Väčšinou sa uvádza dopĺňanie vody raz týždenne. V prípade intenzívnych prevádzok alebo vyšších teplôt sa tento interval môže skrátiť.

Raz ročne odporúčame spraviť servisnú prehliadku batérii, pri ktorej sa skontroluje rozpustenie sulfáty, zvláčnenie olova a jeho narovnanie, neutralizácia kalov na dnes batérie a spomalí sa proces sulfatácie. Tieto zásahy sú ale vysoko odborné, preto ich neodporúčame vykonávať svojpomocne. Radšej sa obráťte na profesionálov na to vyškolených, ktorý môžu týmto zásahom opäť predĺžiť životnosť batérie.
Kontaktujte nás

Aktuality
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.