Zo sveta VZV

10. apríla 2017

Jednoduchý návod ako si vybrať správny vysokozdvižný vozík

Team HYSTER Slovakia pripravil pre vás krátky návod Ako si jednoducho vybrať správny vysokozdvižný vozík do svojej prevádzky.

Pred akýmkoľvek výberom vysokozdvižného vozíka je dôležité zodpovedať si nasledujúce otázky:

AKÉ BREMENÁ BUDE VOZÍK DVÍHAŤ?

Najdôležitejšie je si správne definovať aký druh bremena bude vozík prioritne prenášať. Je dôležité si správne určiť aké budú rozmery a hmotnosť bremena. Nosnosť vozíka je teda základný parameter, ktorý potrebujete pri kúpe nového či použitého VZV zvážiť. Myslite však na to, že s väčšími rozmermi bremena sa rozširuje ťažisko v dôsledku čoho sa nosnosť vozíka úmerne znižuje.

Pri charakteristike bremena sa tiež vyšpecifikuje prípadné doplnkové zariadenie, ktoré by bolo potrebné na vaše VZV uchytiť. Väčšinou tiež platí, že čím je vyššia nosnosť vysokozdvižného vozíka, tým sú väčšie jeho rozmery. Nezabudnite si skontrolovať aj typ palety na ktorej bude tovar položený.

V AKOM PRIESTORE BUDE VOZÍK PREMÁVAŤ?

Výber vysokozdvižného vozíka veľmi súvisí s vaším systémom skladovania. Kritériá, podľa ktorých sa určuje najmä typ pohonu (elektrický, plynový či vozík so spaľovacím motorom) súvisia najčastejšie s tým, či bude vozík premávať v exteriéri alebo vo vnútorných priestoroch. Tento fakt ako aj typ povrchu na ktorom bude vozík jazdiť je tiež veľmi podstatný pri výbere správnych pneumatík.

DEFINUJTE SI POŽADOVANÚ ŠÍRKU ULIČKY

Šírka uličky výrazne pomôže definovať správny výber vašich vozíkov. Správny výber môže zvýšiť efektivitu skladových priestorov, zmenšiť šírku uličiek a zvýšiť celkový počet uličiek v sklade.

AKÚ VÝŠKU ZDVIHU POŽADUJEM?

Ďalším parametrom je výška zdvihu a výška zdvíhacieho zariadenia. Dôležité je zobrať do úvahy výšku vstupnej brány, a samozrejme výšku regálov do ktorej je potrebné tovar zdvíhať. Pri vysokozdvižných vozíkoch rozlišujeme tri typy zdvíhacích zariadení:

  • zariadenie DUPLEX bez voľného zdvihu
  • zariadenie DUPLEX s voľným zdvihom
  • zariadenie TRIPLEX s voľným zdvihom

Väčšina retrakov má  systém Triplex, avšak nie je dôležitá len výška zdvihu, ale aj znížená výška stožiaru. Uistite sa, že viete presné rozmery vnútorných aj vonkajších dverí a vstupných brán. Hyster retraky umožňujú výsuvný zdvih až do výšky 12m, preto je tiež dôležité skontrolovať priestranstvo v sklade aj v tejto výške. Skontrolujte či stožiar vozíka  nemôže naraziť do potrubí alebo ventilačných jednotiek.

RÝCHLOSŤ VOZÍKA

Rýchlosť Vášho vozíka je dôležitá, avšak pri väčšine skladových operácií je aj tak maximálna rýchlosť obmedzená. Maximálna rýchlosť, ktorú ponúkajú Hyster Retraky je 14 km/h, vrátane vynikajúceho zrýchlenia. Rýchlosť zdvihu dosahuje 0,8 m/s.

V AKÝCH PODMIENKACH BUDE VOZÍK JAZDIŤ?

V prípade chladiarenských skladov, doporučujeme zvážiť výbavu s vykurovanou kabínou. Tiež je dôležité vedieť do koľkohodinovej prevádzky je vozík určený. V prípade, že sa má jednať o 24 h. prevádzku, je naozaj potrebné, aby bol vozík dostatočne odolný a pevný. Kritická je tiež spotreba batérií, uistite sa preto či batérie spĺňajú potrebné požiadavky.

SKONTROLJTE SI VIDITEĽNOSŤ ŠPIČKY VIDLÍC

Viditeľnosť vidlíc je pre manipuláciu s vozíkom naozaj zásadná. Sadnite si do vozíka a porovnajte si viditeľnosť vidlíc u rôznych konkurenčných značiek pred tým ako sa rozhodnete pre kúpu vozíka. Viditeľnosť môžete ešte zlepšiť prikúpením kamery alebo laseru, ktoré vodičovi vo výške pohyb s tovarom ešte zjednodušujú.

POHODLIE VODIČA

Od vodiča VZV sa očakáva, že takmer celú zmenu bude vo vozíku sedieť, preto sa uistite, že vlastnosti vozíka mu zaisťujú maximálny štandard a minimalizujú jeho únavu. Sedadlopohodlný nástupovládanie – to sú všetko parametre, ktoré môžu ovplyvniť celkovú výkonnosť vašich pracovníkov.

OVLÁDACÍ PANEL

Medzi ďalšie parametre, ktoré ovplyvňujú celkový výkon vodičov VZV patrí určite jednoduchosť ovládania samotného stroja. Nové dotykové displeje sú veľmi priateľské aj k úplným začiatočníkom a pomáhajú nastaviť vozík rýchlo a bez námahy.  Otázkou tiež ostáva či si ako užívateľ vyberiete pákový ovládač alebo ovládanie pomocou Joysticku. Novým užívateľom odporúčame skúsiť si obidve možnosti. Vyskúšajte si samostatne nastaviť náklon či bočný posuv.

SERVISNÉ INTERVALY A SERVISNÁ POMOC

Ubezpečte sa o povinnej dĺžke servisných intervalov, záručnej dobe a či vám výrobca zabezpečí aj pomoc po jej uplynutí.

Buďte nároční a žiadajte viac. Sme pripravení vyhovieť a prispôsobiť naše stroje presne na mieru.

Sledujte viac aktuálnych informácii o HYSTER Slovakia na našom Facebooku.

Aktuality
Vysokozdvižný vozík Hyster

Prihláste sa na odber noviniek

Pridajte sa do nášho mailing zoznamu a nepremeškáte informácie o najnovších akciách a zľavách.

Vaša e-mail adresa bola úspešne pridaná!

PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.