Zo sveta VZV

3. mája 2021

“Jazdite ako na naftu” – nové výhody li-iónových vozíkov Hyster

Phil Ireland z Hyster Europe pojednáva o najnovších pokrokoch v lítium-iónovom napájaní vysokozdvižných vozíkov Hyster® a o tom, prečo by bežné mylné predstavy mohli podnikom nechať ujsť optimálne riešenia.

V minulosti mohli mať elektrické vysokozdvižné vozíky reputáciu, že nie sú také „tvrdé“ ako ich náprotivky so spaľovacím motorom. Aj keď sa elektrickým vzv darí, keď sa spoja so správnou aplikáciou, v celom priemysle je zvyčajne vidieť, že poskytujú 70% alebo menej produktivity v porovnaní s ekvivalentným vysokozdvižným vozíkom so spaľovacím motorom. Doteraz.

Nový vývoj v oblasti lítium-iónu

V roku 2020 spoločnosť Hyster uviedla na trh sériu J7.0-9.0XNL s plne integrovanými lítium-iónovými batériami. Tieto elektrické vysokozdvižné vozíky s nulovými emisiami s nosnosťou 7 – 9 ton ponúkajú porovnateľný výkon ako vozíky “na naftu”. Prvýkrát si môžete vziať lítium-iónový vysokozdvižný vozík a „jazdiť s ním ako na naftu“.

Bežnou námietkou proti elektrickým vysokozdvižným vozíkom je prevádzková doba. Faktom je, že batérie môžu akumulovať iba obmedzeným množstvom energie, takže pri predchádzajúcich operáciách bude potrebné zohľadniť čas a infraštruktúru pre opätovné nabitie. Toto u spaľovacích vozíkoch jednoducho nebolo potrebné riešiť. Schopnosť príležitostného nabíjania li-iónej batérie to však mení.

Operácie s dvoj alebo trojzmennou prevádzkou môže ľahko dobiť batérie, čo zabráni nutnosti ich výmeny v samostatnej nabíjacej miestnosti. Batéria je tiež bezúdržbová na rozdiel od olovenej batérie.

Okrem toho lítium-iónová batéria umožňuje absorpciu vysokých úrovní regeneratívneho brzdného prúdu, predlžuje dobu chodu a zvyšuje účinnosť. Tento režim prevádzky je možný iba na elektrickom vysokozdvižnom vozíku a prináša ďalšiu výhodu v podobe menšieho opotrebenia bŕzd a následného zníženia nákladov na údržbu.

Tajomstvo je v napätí

Kľúčovým rozlišovacím prvkom novej série Hyster® J7.0-9.0XNL je napätie. Technológia 350 V umožňuje vysoké nabíjanie a intenzívny výkon. Pri častom používaní nedochádza k strate výkonu z dôvodu častého nabíjania alebo straty kapacity.

Systém vyššieho napätia umožňuje nabíjanie až do 50 kW, čo urýchľuje proces. Z vybitia môže lítium-iónová batéria dosiahnuť 100% nabitie za menej ako 80 minút. Dôležité je, že vysokovýkonné nabíjanie umožňuje aj rýchle zvýšenie výkonu – pri určitých aplikáciách môže jedna minúta nabíjania vytvoriť až štyri minúty doby jazdy. A vysoké napätie má aj ďalšie výhody.

Nízkonapäťové batérie vedú k vyššiemu prúdu pri rovnakej úrovni výkonu a môžu sa prehriať v intenzívnych pracovných cykloch. Naopak, 350V batéria podporuje vysokú produktivitu (v tonách za hodinu presunu) a aplikácie s intenzívnymi špičkami aj s nepretržitým náročným používaním.

V takom prípade je elektrický vzv absolútne odolný. Séria Hyster® J7.0-9.0XNL tiež obsahuje odolné hnacie ústrojenstvá, jednoduché inžinierstvo, dlhšie servisné intervaly a komponenty vyrobené tak, aby vydržali po celú dobu životnosti vozidla, čo minimalizuje potrebu údržby vysokozdvižného vozíka.

Je potrebné riešiť aj ďalší dôležitý mýtus – „elektrické vozíky sa neustále prehrievajú“. Vysokozdvižné vozíky Hyster® J7.0-9.0XNL sú skonštruované nielen s vysokonapäťovým (a teda slaboprúdovým) systémom, ktorý výrazne znižuje produkciu tepla, ale obsahujú aj špeciálne navrhnuté vodou chladené motory a riadiace jednotky, ktoré tomu zabraňujú. Zahrnuté sú aj systémy na monitorovanie batérií, aby ste lepšie dohliadli na podbitie a prebitie batérií.

Zelená možnosť pre žlté vozíky

Séria elektrických vysokozdvižných vozíkov Hyster® J7.0-9.0XNL produkuje nulové emisie. To je jasný prínos pre tie organizácie, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie environmentálnych ukazovateľov. Celosvetovo nastáva posun smerom k prísnejším právnym predpisom a dokonca k úplným zákazom vozidiel so spaľovacími motormi. Organizácie preto čoraz viac prechádzajú na elektrické vozidlá.

Schopnosť pracovať a nabíjať vozíky v interiéri bez dodatočného vetrania tiež poskytuje alternatívu bez znečistenia, ktorá je vhodná pre vnútorné / vonkajšie použitie. Vysoká ovládateľnosť elektrických vysokozdvižných vozíkov z nich robí ideálnu voľbu pre prácu v obmedzených priestoroch, ako sú napríklad úzke uličky.

Lítium-iónové vysokozdvižné vozíky Hyster® sú tiež tichšie, či už pri práci, alebo pri voľnobežných otáčkach, zvyšujú pohodlie obsluhy, ale tiež pomáhajú zabezpečiť, aby vonkajšie činnosti v mestách vyhovovali legislatíve o hladine hluku a nevyrušovali susedov!

Závisí to od aplikácie

Je dôležité mať na pamäti, že nie každé riešenie je vhodné pre každú aplikáciu.

Elektrické vysokozdvižné vozíky na lítium-iónový pohon sú nákladnejším prvotným nákupom, majú však dlhú životnosť a pri správnom použití ponúknu zvýšenie produktivity, ktoré môže vyrovnať náklady.

Nízky pracovný čas a menej intenzívna prevádzka však môžu viesť k obmedzenejším ekonomickým výhodám.

Aktuality
PONÚKAME VIAC

Spoločnosť HYSTER je popredným dodávateľom vysokozdvižných vozíkov a jednou z najznámejších značiek vo svete manipulačnej techniky. Naša spoločnosť ponúka kompletný sortiment nových VZV, kvalitné použité vozíky. Ak potrebujete vysokozdvižný vozík len na krátky čas, je tu pre vás naša požičovňa. Ku všetkému nadštandardný servis a originálne diely.